KTO Karatay Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Tarih Tezli Yüksek Lisans Programı’na 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz döneminde öğrenci alımına başlanacaktır.
 Tarih Anabilim Dalı’nda yüksek lisans düzeyinde eğitim-öğretim vermekteki temel amaç, tarih alanında gençlerin akademik düzeyde bilgiye ulaşmada deneyim sahibi olmaları, yorumlama becerisi kazanmaları ve doktora programına hazırlanmaları için alt yapı oluşturmaktır. Bu nedenle, öğrenci ağırlıklı olarak araştırmalar yaptırılacak; öğrenci-danışman işbirliği öne çıkarılacaktır.
 Tarih bölümleri ile Sosyal bilim bölümlerinden lisans diplomasına sahip olan öğrencilere başta Türk-İslam Tarihi olmak üzere değişik milletlerin tarihine yönelik akademik çalışmalar yaptırılacak, sahasında teorik ve uygulamalı bilgilerle donatılmış; ulusal ve uluslararası çapta bilime katkıda bulunabilecek, Türkiye’nin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik, her türlü işbirliğine açık tezler hazırlatılacak; bunu yaparken değişik tarih bilim dallarında uzmanlaşmaları sağlanacaktır.
 Tarih Anabilim Dalımızda, Türkiye’nin ve dünyanın saygın üniversitelerinde çalışmalar yapmış deneyimli akademik kadro mevcut olup, bu imkânlarla yüksek lisans programı öğrencisine kaliteli bir eğitim-öğretim sunulacaktır.