2021-2022 AKADEMİK YILI
DGS KAYIT KILAVUZU

KAYIT TARİHLERİ

Elektronik Kayıt: 17-22 Eylül 2021 (Saat 23:59’a kadar)
Kampüste Kayıt: 17-24 Eylül 2021 (Saat: 09.00 – 17.00)

KAYITLARIN YAPILACAĞI ADRES

KTO Karatay Üniversitesi Kampüsü

Akabe Mah. Alaaddin Kap. Cad. No: 130 42020 Karatay/KONYA
Tel:4441251 Whats App: 0549 551 1251

İnternet Üzerinden Doldurulacak Öğrenci Bilgi Formu
2021 yılında kesin kayıt yaptıracak yeni öğrencilerin öncelikle internet üzerinden Öğrenci Bilgi Formunu doldurması gereklidir.
Öğrenci Bilgi Formu için; https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx
Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.
Formu doldurmayı tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna basınız.
Bilgi formunun doldurulması, kayıt işleminin yalnızca ilk bölümüdür.

Burs Başvuruları

Kardeş Bursu, Şehit ve Gazi Bursu, Ahilik Bursu (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı Ticaret Odaları, Sanayi Odaları, Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Borsalarının Üniversitemiz ile protokol yapmaları şartı ile), Sporcu Bursu ve Engelli Bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerimiz https://bursbasvuru.karatay.edu.tr/ adresine istenilen belgeleri yüklemek kaydıyla başvuru yapabilecektir. Başvuru sonuçlarından sonra kayıt işlemlerini (e-kayıt, kampüste kayıt) gerçekleştirebilirsiniz. Burs başvuru belge asıllarının üniversiteye ibraz edilmesine gerek yoktur.

Şehit ve Gazi Bursu ile Sporcu Bursu başvurusu yapan öğrencilerimizin başvuru sonuçları 24 Eylül 2021 mesai bitiminde kendilerine bildirilecektir.

OBS Şifresi
Öğrencilerin akademik ders kayıtları, internet üzerinden OBS (Öğrenci Bilgi Sistemi) adlı bir veri tabanı sistemiyle takip edilmektedir. Sisteme girebilmek için;
OBS bağlantı adresi:https://obs.karatay.edu.tr
Kullanıcı adınız: Öğrenci numaranız
https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx
(Öğrenci numaranızı almak için tıklayınız.)
Şifreniz: Şifre sıfırlama yapılarak e-posta adresinize şifrenizi alabilirsiniz.
OBS şifrenizi güvenli bir yerde saklayınız ve kimseyle paylaşmayınız. Bilgilendirme mesajlarının sizlere ulaşabilmesi için kayıtlı iletişim numaranızın ve e-mail adresinizin güncel olması gerekmektedir.

Elektronik Kayıt

Elektronik Kayıtlar 17-22 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup e-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden yapılacaktır. Kayıt sürecinde aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir:
E- Kayıt Adımları:
1. Adım

Üniversitemiz web sitesinde bulunan Öğrenci Bilgi Formunu doldurunuz.https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx

2. Adım
Ödeyeceğiniz ücreti Ödeme Cetvelinden kontrol ediniz. https://borcsorgula.karatay.edu.tr/

Elektronik Kayıt yapabilmeniz için öğrenim ücretinin eksiksiz yatırılması gerekmektedir.
E-Devlet ile banka arasında sorgulamalar saatlik periyodlarla yapıldığından öğrenim ücreti ödemenizi yaptıktan asgari bir saat sonra elektronik kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Adım
Kredi kartı ile yapılacak ödemelerinizi Sanal Pos ile, nakit ödemelerinizi ise Halk Bankasının tüm şubelerinden Kurumsal Tahsilat Programı aracılığı ile yapabilirsiniz. Ayrıca; Halk Bankası ATM’lerinden ve İnternet Bankacılığından işlem yapılabilmektedir. Sanal Pos’a giriş için tıklayınız. https://sanalpos.karatay.edu.tr/

4. Adım
Öğrenim ücretinizi ödedikten en az bir saat sonra E-Devlet üzerinden kaydınızı tamamlayınız.Elektronik Kayıt işlemlerini tamamlayan ve kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alan öğrencilerimizin ayrıca kayıt tarihlerinde Üniversitemize gelmeleri veya belge getirmeleri gerekmemektedir. Ancak kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktı, ÖSYS sınav sonuç belgesi ile puan detaylarını gösterir belgenin çıktısı Öğrenci İşleri Direktörlüğüne 31 Aralık 2021 mesai bitimine kadar ulaştırılmalıdır.
Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrencilerin 17-24 Eylül 2021 tarihleri arasında Üniversitemize şahsen başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.
Ayrıntılı bilgi için lütfen www.karatay.edu.tr adresini ziyaret ediniz.

Kampüste Kayıt
Üniversitemiz web sitesinde bulunan Öğrenci Bilgi Formunu doldurunuz.
https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx

Gerekli Belgeler
  - DGS sınav sonuç belgesi ile puan detaylarını gösterir belgenin bilgisayar çıktısı,  - Ön lisans diplomasının onaylı örneği (Noterden veya mezun olunan liseden onaylatılabilir) veya E-Devlet üzerinden alınan mezuniyet belgesi  - Ön lisans programından alınan onaylı transkript (Ön Lisans diploması alınan yükseköğretim kurumundan onaylı) ve ders içerikleri

Eğitim dili %30 İngilizce olan ve bir yıl hazırlık sınıfı zorunlu olan programlara yerleşen adaylar için İngilizce Yeterlik Belgesi (Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi-Endüstri Mühendisliği hariç) gerekmektedir. İlgili Yabancı Dil Seviye Belgesi öncelikle Üniversitemiz Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından onaylanmalıdır.

Not: 1- Adayların kayıt için bizzat başvurmaları gerekmektedir.
2-Mazereti olan öğrencilerimiz vekâletname ile de kayıt yaptırabilir. Posta yolu ile kayıt kabul edilmez.
3-Belirtilen tarihler arasında kayıt yaptırmayan adaylar herhangi bir hak iddia edemezler.
4- Belgeleri eksik ya da tahrif edilmiş olanların kayıtları yapılmış olsa dahi silinir.

Dikey Geçiş Sınavı ile Üniversitemiz lisans programlarına yerleşen öğrencilerden daha önce kayıtlı olduğu bir yükseköğretim kurumunda başarılı olduğu derslerden muafiyet isteği kabul edilenlerin ortak zorunlu dersler dâhil muaf olduğu toplam kredinin 80 AKTS altında olması durumunda ikinci sınıfa, 80 AKTS ve üzerinde olması durumunda ise üçüncü sınıfa intibakları yapılır.

DGS-2021 Şartlı Kayıt
2021 yılı Dikey Geçiş Sınavı kayıt tarihleri arasında yükseköğretim kurumlarından mezun olamadığı için kazandığı programa kayıt yaptıramayan ancak kayıt tarihinden sonra stajını tamamlama, bütünleme sınavı, tek ders sınavı vb. başararak mezuniyet hakkı elde eden ön lisans öğrencilerinin bu durumlarını belgelemeleri kaydıyla 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar yarıyılı başlangıcına kadar, 2021 DGS’de kayıt hakkı kazandıkları lisans programlarına kayıt yaptırabilmeleri YÖK Yürütme Kurulu toplantısında uygun bulunmuştur.

Öğrenim Ücretleri
Zorunlu/isteğe bağlı hazırlık programında öğrenim görecek öğrencilerimiz ilk yıl Hazırlık Programı öğrenim ücretini öderler.

Öğrenim ücretlerinizi https://borcsorgula.karatay.edu.tr/ tıklayarak T.C. Kimlik numaranız ve doğum tarihiniz ile sorgulayabilirsiniz.

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 43.200 TL
Hukuk Fakültesi 51.840 TL
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 42.120 TL
Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi 42.120 TL
Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi 46.440 TL
Sağlık Bilimleri Yüksekokulu 40.500 TL
Hazırlık Programı 42.120 TL
Not: Bu ücretler 2021 girişli öğrenciler için geçerlidir. Ücretlere %8 KDV dâhildir.

Ödeme Koşulları
Yıllık programlara (Hukuk Fakültesi) ve hazırlık sınıflarına kayıt yaptıracak öğrenciler öğrenim ücretinin tamamını, dönemlik programlara kayıt yaptıracaklar yarısını güz yarıyılı başında, diğer yarısını bahar yarıyılı başında öderler. Öğrenim ücretinin tamamının eğitim öğretim yılı başında nakit ödenmesi halinde %6, yıllık öğrenim ücretinin tamamının kredi kartı ile tek çekim ödenmesi halinde %5 indirim uygulanır.

Nakit ödemeler, Halk Bankasının tüm şubelerinden Kurumsal Tahsilat Programı aracılığı ile yapılır. Ayrıca; Halk Bankası ATM’lerinden ve İnternet Bankacılığından işlem yapılabilmektedir.

Taksitli ödemeler, Üniversitemizin anlaşmalı olduğu taksit özelliğine sahip banka kredi kartları ile yıllık programlarda 10, dönemlik programlarda; Güz Dönemi 5, Bahar Dönemi 5 veya ücretin tamamı Güz Döneminde 10 taksitte ödenir.

Üniversitemizin taksit özelliğine sahip anlaşmalı Banka Kredi Kartları; Maximum, World, Bonus, Paraf, Ziraat Bank kart olup, web sitemiz üzerindeki sanal POS (https://sanalpos.karatay.edu.tr/) ile yapılır.

Önemli Not: Sanal POS ile işlem yapılabilmesi için kredi kartınızın internet bankacılığına açık olması gerekmektedir.

OTS ile ödeme, Üniversitemizin OTS (Öğrenci Tahsilat Sistemi) anlaşması yaptığı bankalardan; herhangi bir faiz, komisyon alınmaksızın yıllık ücretin tamamı 10 aya kadar taksitlendirilir. OTS ödemeleri Üniversitemiz hesabına aylık taksitler halinde aktarılacağından indirim uygulanmaz.

OTS Anlaşmalı Bankalarımız:
Ziraat Bankası (Tüm şubeler)
Albaraka Türk (Tüm şubeler)
Türkiye Ekonomi Bankası (Tüm şubeler)
Fibabanka Büsan Şubesi Tel: (0332) 345 02 30 Fevzi Çakmak Mah, Kosgeb Cd. 3/A, Karatay/Konya
Yapı Kredi Bankası (Tüm şubeler)

OTS ile anlaşmalı bankadan ödemeyi tercih edenler, Mali İşler Direktörlüğünden OTS Başvuru Formu alarak anlaşmalı bankanın istediği evraklarla bankaya başvurur. Bankadan öğrenim kredisinin çıkması için başvuru yapanın kredibilitesinin uygun olması gerekmektedir. Bankaca onaylanan öğrenim kredisi formunu Mali İşler Direktörlüğüne teslim eden öğrenci kaydını aynı gün gerçekleştirir. Albaraka Türk ve Yapı Kredi Bankası OTS işlemlerini online olarak yaptığı için OTS kullanmayı tercih edenlerin OTS Başvuru Formu almasına ve Bankaca onaylanan öğrenim kredisi formunu Mali İşler Direktörlüğüne teslim etmesine gerek yoktur.

İngilizce Hazırlık Yeterlik ve Genel İngilizce Muafiyet Sınavları
İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavı (KTO Karatay University English Proficiency and Placement Test– KEPT 1) Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan üç aşamalı bir sınavdır. Bu sınav İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olacak öğrencilerin tespiti ve muaf olamayan öğrencilerin seviyelerinin belirlenmesini sağlar. BU SINAVA GİREBİLMEK İÇİN KAYIT ESNASINDA YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUNA SINAV BAŞVURUSU YAPMAK ŞARTTIR.

KEPT 1’e gelirken resmi kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) ve öğrenci kimlik kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Zorunlu veya İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfında Eğitim Görecek Öğrencilerin Sınav Takvimi

Sınav Tarihi 23.09.2021
Birinci Aşama* 23.09.2021 Saat: 09.30 Listening/Dinleme
İkinci Aşama** 23.09.2021 Saat: 11:30 Speaking/Konuşma
Üçüncü Aşama*** 23.09.2021 Saat: 15:30 Writing/Yazma
* Birinci aşamaya sınava kayıt yaptıran bütün öğrencilerimiz girebilirken, ikinci ve üçüncü aşamalar şartlıdır.
** İkinci aşamaya girebilmek için birinci aşamadan 40 puan üzerinden en az 20 puan almak şarttır.
*** Üçüncü aşamaya girebilmek için ikinci aşamadan 30 puan üzerinden en az 15 puan almak şarttır.

Sınav salon ve sonuç bilgileri için https://www.karatay.edu.tr/FakulteDuyurular/YDYO.html adresini takip ediniz.

KTO Karatay Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı Zorunlu Olan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (Endüstri Mühendisliği bölümü hariç) Öğrencileri ve Hazırlık Sınıfında İsteğe Bağlı Olarak Öğrenim Görecek Olan Öğrencilerin Dikkatine!

İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu olan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğrencileri, 23.09.2021’da saat 09.30’da üniversitemiz tarafından yapılacak İngilizce Yeterlik ve Seviye Tespit Sınavına (KEPT 1) gireceklerdir. Bu sınavdan 100 tam puan üzerinden toplam 60 ve üzeri puan alan öğrencilerimiz lisans eğitimlerine İngilizce Hazırlık Sınıfını atlayarak, doğrudan başlayacaktır. Sınava katılmayan veya 60 puanın altında not alan öğrencilerimiz ise eğitimlerine İngilizce Hazırlık Sınıfından başlayacaklardır.

KEPT 1 sınavına girmeyen veya 60’ın altında puan alarak İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu/isteğe bağlı bölümlerde öğrenim görecek öğrenciler karışık olarak şubelendirileceklerdir.

KEPT 1 Sınavına Katılmayan Öğrencilerin Durumu
KEPT 1 sınavına katılmayan öğrenciler, bu haklarından vazgeçmiş sayılırlar ve bu öğrenciler için telafi sınavı yapılmamaktadır. İngilizce Hazırlık Sınıfı’nda dersler 4 Ekim 2021 Pazartesi günü saat 09:00’da başlayacaktır. Derslerin %80’ine devam zorunluluğu vardır ve ilk dersten itibaren yoklama alınır.

İngilizce Hazırlık Sınıfından Muaf Olmayı Sağlayan Diğer Sınavlar ve Geçme Ölçütleri
Aşağıdaki şartları sağlayan ve belgeleyen öğrenciler söz konusu belgeleri Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliğine sunmaları halinde zorunlu hazırlık sınıfından muaf olurlar;

(a) Senato’nun eşdeğerliğini kabul ettiği ulusal ve uluslararası yabancı dil sınavlarına ait başarı belgesi olanlar,
(b) Son iki yıl içerisinde ÖSYM’nin düzenlediği YDS’den 70 ve YÖK’ün düzenlediği YÖKDİL sınavından 75 puan alan öğrenciler,
(c) ÖSYM tarafından yayımlanan (25.02.2016) Yabancı Dil Eşdeğerlikleri Tablosunda belirtilen ve son iki yılda TOEFL iBT 84, Cambridge CAE (B), PTE Akademik 71 puan ve üzeri alanlar,
(d) Son üç akademik yıl içerisinde KTO Karatay Üniversitesi veya başka bir üniversitede kazanılan bölümün yabancı dilinde hazırlık sınıfından muaf tutulmuş veya B2 düzeyini başarıyla bitirmiş olanlar ve
(e) Son üç yılda resmi dili Arapça veya İngilizce olan bir ülkede lise eğitimini veya üniversite eğitimini ilgili programın eğitim dilinde yapanlar.

Sınav salon ve sonuç bilgileri için https://www.karatay.edu.tr/FakulteDuyurular/YDYO.html adresini takip ediniz.

(b) ÖSYM’nin düzenlediği YDS’den 70 veya YÖKDİL sınavından 75 puan alan öğrenciler,
(c) ÖSYM tarafından yayımlanan (25.02.2016) Yabancı Dil Eşdeğerlikleri Tablosunda belirtilen ve son iki yılda TOEFL IBT 84, Cambridge CAE (B), PTE Akademik 71 puan ve üzeri alanlar,
(d) Son üç akademik yıl içerisinde KTO Karatay Üniversitesi veya başka bir üniversitede kazanılan bölümün yabancı dilinde hazırlık sınıfından muaf tutulmuş veya B2 düzeyini başarıyla bitirmiş olanlar ve
(e) Son üç yılda resmi dili Arapça veya İngilizce olan bir ülkede lise eğitimini veya üniversite eğitimini ilgili programın eğitim dilinde yapanlar.

Bu sınavlardan herhangi birinin orijinal sonuç belgesini Yabancı Diller Yabancı Diller Yüksekokulu’na teslim etmeniz halinde İngilizce Seviye Tespit Sınavı’na girmeksizin İngilizce Hazırlık Sınıfı’ndan muaf sayılırsınız.


16 Eylül 2021