Ukrayna’da yaşanan savaş nedeniyle öğrenim hayatı sekteye uğrayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler için Yükseköğretim Kurulu’ndan 9 Mart 2022’de yapılan açıklama:

‘’Yükseköğretim Kurulu, Ukrayna’da yakın zamanda ortaya çıkan savaş ve çatışma sebebiyle öğrenimlerini yarıda bırakarak ülkemize dönmek zorunda kalan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, eğitim ve öğretim hayatlarının aksamaması için alınabilecek önlemler üzerinde çalışmaktadır.

Ukrayna’ya giden öğrencilerimizden ülkemizdeki bir yükseköğretim programına yatay geçiş için gereken şartları sağlayanların, talep ve tercihleri dikkate alınarak, yatay geçiş yapabilmeleri konusunda her türlü kolaylık sağlanacaktır.

Yatay geçiş şartlarını karşılayamayan öğrencilerimize ise, 2021-2022 öğrenim yılı bahar dönemi başlamış olmasına rağmen Türkiye’deki üniversitelerde özel öğrenci statüsünde eğitim ve öğretimlerine devam etme imkân ve fırsatı verilecektir. Bu kapsamda, Ukrayna’dan ülkemize dönen öğrencilerin özel öğrencilik imkânından nasıl faydalanılabileceği hususu YÖK tarafından önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Öğrencilerin özel öğrenci statüsünden faydalanabilmesi için Yükseköğretim Kurulu tarafından hazırlanan bağlantı adresine ulaşarak istenen bilgileri doldurmaları gerekmektedir:
https://ukraynabilgiformu.yok.gov.tr/

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.’’

Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenecek çerçevede, Ukrayna’da öğrenim görmekteyken savaş nedeniyle eğitimine ara vermekte zorunda kalan tüm öğrenciler yatay geçiş yoluyla veya özel öğrenci statüsünde Üniversitemizde öğrenim görebilecektir.

Uluslararası öğrenci statüsü taşıyan öğrenciler, KTO Karatay Üniversitesi tarafından 15 Nisan 2022’de yapılacak Uluslararası Öğrenci Bursluluk Sınavı’na katılarak 2022-2023 Akademik Yılı’nda Üniversitemizde öğrenim görme hakkı elde edebilecektir.
Başvuru: https://exam.karatay.edu.tr/register/login
Ücretler ve Burslar: https://int.karatay.edu.tr/page/ogrenim-ucretleri-ve-burslar/ucretler-ve-burslar


11 Mart 2022