"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" etkinlikleri kapsamında, Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Ömer Akdağ’ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Caner Arabacı’nın konuk olarak katılacağı “En Hain ve Karanlık Darbe Teşebbüsü: 15 Temmuz” dijital söyleşisi ile darbe teşebbüsünün bilinmeyen yönleri ele alınacak. Ayrıca Konya Kültür Park’ta yer alan “Şehitler Dile Geldi” fotoğraf sergisi ile ziyaretçiler, 15 Temmuz’un kahramanlarını anacak.
Ülkemiz, tarihte birçok kez dış mihrakların yönlendirmesi ve yerli iş birlikçilerinin ihaneti ile demokrasinin sekteye uğratılmaya çalışıldığı dönemler geçirmiştir. Her darbe veya kalkışma, ülkemizi geriletme ve yavaşlatma çabalarına hizmet etmiş, ancak milletimiz, her defasında tarihinden aldığı güç ve inanç değerleri ile yeniden ayağa kalkmayı ve küllerinden doğmayı başarmıştır.
Ancak 15 Temmuz, ilk defa milletin üzerine tank, top, uçak ve helikopter ile saldırıldığı, yüzlerce insanımızın şehit edildiği, binlerce vatandaşımızın yaralandığı hain bir darbe girişimidir. Tarihte benzeri görülmemiş bu ihanet, aziz milletimizin feraseti, iman gücü ve vatan aşkı sayesinde bastırılmıştır. Bu bakımdan 15 Temmuz gecesinde Türk milleti, sahiplenilmiş, bedeli ödenmiş, hak edilmiş bir demokrasiye sahip olduğunu tüm dünyaya göstermiştir.
Şehitler Dile Geldi Sergisi ile Konya Şehitlerini Anacak
Hain darbe girişiminin beşinci yıl dönümünde bu tarihi olayı unutturmamak ve milletimiz için destanlaşan 15 Temmuz ruhunu canlı tutarak gelecek nesillere taşımak, vatan, millet, bayrak sevdası taşıyan gençler yetiştirmek misyonunu üstlenen KTO Karatay Üniversitesi, “Şehitler Dile Geldi” Fotoğraf Sergisi ile 15 Temmuz’un kahramanlarını ve onların hikâyelerini anlatmış olacak. Sergi, 14-15 Temmuz tarihlerinde Kültür Park Sergi Alanı’nda 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
“En Hain ve Karanlık Darbe Teşebbüsü: 15 Temmuz” Dijital Söyleşi ile Darbe Teşebbüsünün Bilinmeyen Yönleri Aralanacak
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında KTO Karatay Üniversitesi Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Tarih Bölümü akademisyenlerinden Prof. Dr. Ömer Akdağ’ın moderatörlüğünde, Prof. Dr. Caner Arabacı’nın konuk olarak katılacağı “En Hain ve Karanlık Darbe Teşebbüsü: 15 Temmuz” konulu dijital söyleşi ile darbe teşebbüsünün bilinmeyen yönleri ele alınacak. Söyleşiye katılım, üniversitenin web sitesinde yer alan https://bit.ly/3jWq289 linkinden sağlanacak.


13 Temmuz 2021


KTO Karatay Üniversitesi’nden 15 Temmuz Etkinlikleri KTO Karatay Üniversitesi’nden 15 Temmuz Etkinlikleri

Anasayfa