KTO KAR-DİL’de dil öğretimi, Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Metninde belirtilen 4 temel dil becerisinin (Okuma-Dinleme-Yazma-Konuşma) eşit ağırlıklı olarak geliştirilmesine ve kazandırılmasına dayalıdır.

Türkçe öğretimi etkinlikleri, modern ve ferah sınıflarda gerçekleştirilmektedir. Öğrencilerin hem temel Türkçe, hem de akademik Türkçe ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde hazırlanan eğitim-öğretim müfredatımız, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinin eğitim programları arasındaki en yoğun programlardan biridir.

Türkçe öğretimi, 6 kurda toplamda 1160 saat olarak uygulanmaktadır. Ücretli öğrencilerimiz, ücretini ödemeleri durumunda Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı  öğrencileri için düzenlenen akademik Türkçe eğitimine katılabilir.

Öğretim programı sonunda öğrencilerimiz, öğrenim dili %100 Türkçe olan üniversite programlarında öğrenim görecek düzeye ulaşır.

Üniversitemizin akademik takvimine bağlı olarak başlayan eğitim programları, bir sonraki yılın Haziran-Temmuz aylarında sona erer. A2 veya B1 kurunun sonunda 1 haftalık "Dönem Arası" verilmektedir. Dönem arası ve resmi tatiller dışında eğitim-öğretim faaliyetleri kesintisiz olarak hafta içi her gün 09:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilir.