·Düzey Belirleme Sınavı

Kurslara kayıt yaptırmadan önce düzey belirleme sınavına girilir. Bu sınav sonucunda adayların dil düzeylerine uygun sınıflar açılır.

Bir sınıfın açılabilmesi için 7 adayın aynı düzeyde eğitim alabilmek üzere başvuruda bulunmuş olması gerekir. Aksi takdirde aday, düzeyine uygun bir sınıf açılana kadar bekler.

Dil düzeylerine uygun bir sınıf açılınca adaylarımız bilgilendirilmekte ve kursa davet edilmektedir.

KTO KAR-DİL’de, kayıtlı olmayan öğrencilerin Türkçe dil düzeylerini resmi ve geçerli bir belge ile kayıt altına almaları da mümkündür.

Düzey Belirleme Sınavları, haftanın her günü, saat 13.30’da başlar. Türkçe Yeterlilik Sınavlarının yapıldığı günlerde Düzey Belirleme Sınavı yapılamamaktadır. Adaylarımızın Düzey Belirleme Sınavı’na başvurmadan önce buna dikkat etmeleri rica olunur.

Düzey Belirleme Sınavları ücretlidir. Bu sınav sonunda öğrencilere başarılı olmaları durumunda Dil Düzey Belgesi düzenlenmektedir.

·TürkçeYeterlilik Sınavı

KTO KAR-DİL’ de Türkçe eğitimi almayıp dil düzeyinin İleri Seviyede (C1) olduğunu ispat etmek ve belgelendirmek isteyen Uluslararası öğrenciler Türkçe Yeterlilik Sınavı’ na girerler. Türkçe Sertifika Sınavı her ayın ilk Perşembe günü, saat 11.00’da başlar. Bu sınav sonunda en az 71 puan alan adaylara Türkçe Yeterlilik Belgesi (C1 Belgesi) düzenlenir.

Seviye Tespit Sınavı ve Türkçe Sertifika Sınavı gün-saatleri ile ücret ve geçerlilik süresi bilgileri aşağıdaki tabloda yer almaktadır:

Sınav Adı Sınav Tarihi Belge Sınav Ücreti Uygulama Yılı Başvuru
Düzey Belirleme Sınavı Hafta içi her gün (Saat: 13:30) Dil Düzey Belgesi 50 TL 2019-2020 Sınava Başvur
Türkçe Yeterlilik Sınavı Her ayın ilk Perşembe günü (Saat: 11.00) Türkçe Yeterlilik Belgesi 300 TL 2019-2020 Sınava Başvur

Türkçe Sertifika Sınavları’ nda uygulanan puanlama yöntemi aşağıdaki tabloda gösterilmektedir:

AvrupaDilPortfolyosu (ADP) TürkçeDilYeterlilik Düzeyleri
Seviye ADP Karşılığı Puan Aralığı 0-100
Temel Düzey A1 0-25
A2 26-40
Orta Düzey B1 41-55
B2 56-70
İleri Düzey C1 71-100
AT -