KTO Karatay Üniversitesi Kütüphanesi, üniversitemizin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, bilgi ve belge ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2010–2011 akademik yılında hizmet vermeye başlamıştır.

Araştırmada, bilimsel bilgiye ulaşmada ve eğitimde en önemli destek birimi olan kütüphanemiz, 868 metrekarelik kapalı alana sahiptir. Kütüphane içerisinde aynı anda 270 okuyucunun yararlanabileceği okuma salonu mevcuttur. Okuma salonunda Wi-Fi (Kablousuz) internet erişiminin yanı sıra araştırmacı ve okuyucuların hizmetine sunulmuş 8 adet katalog tarama bilgisayarı bulunmaktadır. 13 Kasım 2017 tarihinde Hukuk Fakültesi Kütüphanemiz, 29 Aralık 2017 tarihinde Medicana Hastanesi Kütüphanemiz ve 1 Eylül 2020 tarihinde Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksek Okulu Kütüphanemiz açılmıştır.

Koleksiyon, satın alma ve bağış yoluyla geliştirilmektedir. Kütüphanemizde kaynaklar Library of Congress Sınıflama Sistemine göre yerleştirilmiş olup, açık raf sistemiyle çalışmaktadır.

Kütüphanedeki mevcut materyallerin katalog bilgileri, Yordam Kütüphane Otomasyon Programı ile elektronik ortama aktarılmış ve internetten okuyucuların hizmetine sunulmuştur.