Hoş geldiniz

KTO Karatay Üniversitesi Kesin Kayıt Kılavuzu

Prof. Dr. Fevzi Rifat ORTAÇ

Prof. Dr. Fevzi Rifat ORTAÇ

Rektör

Kıymetli Öğrencimiz;
Geleceğinizi en iyi biçimde şekillendirmek ve hedeflerinize ulaşmak için uzun yıllar süren üstün gayret ve özveriyle büyük bir emek verdiniz. Emeklerinizin sonucunda, hayalini kurduğunuz mesleğe sahip olmak için eğitim dünyasının köklü temsilcisi KTO Karatay Üniversitesi’ni seçerek bu güçlü ailenin bir ferdi oldunuz. Eğitim, kültür ve bilim alanında tarihimizin simgesi olan Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi’ne hoş geldiniz.

Üniversitemiz, gücünü Türkiye’nin en köklü ve büyük ticaret odalarından biri olan, 25.000’den fazla üyeye sahip Konya Ticaret Odası ve iştiraklerinden almaktadır. İsmini, Selçuklular döneminde Emir Celâleddin KARATAY tarafından 1251 yılında yaptırılan ve adını Karatay Medresesi’nden alan üniversitemiz; insanlığın geleceğini şekillendiren, büyük başarılara imza atan, bilgiyi üreten, ülkemizin sosyal ve ekonomik açıdan kalkınmasında önemli roller üstlenen bireyler yetiştirmektedir.

Üniversitemizin kendi alanında uzman nitelikli akademik ve idari kadrosu, her gün gelişen bilgi teknolojilerine uygun bir eğitim imkânı ile sizlerin ihtiyaçlarına cevap vermek için hazırdır. KTO Karatay Üniversitesi’nde, Türkiye’nin dört bir yanından ve dünyanın çeşitli ülkelerinden eğitim almak için gelen öğrenci arkadaşlarınızla beraber, alanında uzman akademisyenlerimizle en yeni teknolojileri kullanarak güçlü projeler yürütecek ve uluslararası standartlarda akademik eğitim alacaksınız.

Hayallerinize ulaşmanız için birlikte yürüyeceğimiz bu yolda en büyük hedefimiz; güvenli kampüs yaşamıyla, öğrenci memnuniyetini esas alan anlayışıyla sizlere kaliteli bir eğitim sunmaktır. Siz kıymetli öğrencilerimize başarı dolu bir eğitim hayatı diliyor, öğrencilik hayatınızda da mezun olduğunuzda da KTO Karatay kimliğini büyük bir gururla taşıyacağınıza yürekten inanıyorum.


Fakülte
Yüksekokul
Meslek Yüksekokulu
Program

2022 YKS Ek Sonuçlarına Göre Kayıt İşlemleri

KTO Karatay Üniversitesi’nin Sevgili Öğrencileri,
Kayıtlar bölüm farkı olmaksızın,
Elektronik Kayıt                 : 25-28 Eylül 2022
Kampüste Kayıt                : 26-30 Eylül 2022 (09.00 – 17.00 saatleri arasında)
Kayıtların Yapılacağı Adres
KTO Karatay Üniversitesi Kampüsü, Akabe Mah. Alaaddin Kap. Cad. No: 130 42020 Karatay / KONYA
Öğrenci İşleri Direktörlüğü
Tel: 444 1251 WhatsApp: 549 551 1251
İnternet Üzerinden Doldurulacak Öğrenci Bilgi Formu
Kayıt işlemi için öncelikle Öğrenci Bilgi Formunun doldurulması zorunludur.
Öğrenci Bilgi Formu için;
https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx

Formu doldurmayı tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna basmayı unutmayınız.

Burs Başvuruları
Kardeş Bursu, Şehit ve Gazi Bursu, Konya Ticaret Odası Destek Bursu, Sporcu Bursu, Engelli Bursu, Barınma Bursu ve Yemek Bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerimiz https://bursbasvuru.karatay.edu.tr/ adresinden istenilen belgeleri yüklemek kaydıyla başvuru yapabilecektir. Başvuru sonuçlarından sonra kayıt işlemlerini (e-kayıt, kampüste kayıt) gerçekleştirebilirsiniz. Burs başvuru belge asıllarının üniversiteye ibraz edilmesine gerek yoktur.

OBS Şifresi
Öğrencilerin akademik ders kayıtları, internet üzerinden OBS (Öğrenci Bilgi Sistemi) adlı bir veri tabanı sistemiyle takip edilmektedir. Sisteme girebilmek için;
OBS bağlantı adresi: obs.karatay.edu.tr
Kullanıcı adınız: Öğrenci numaranız (Öğrenci numaranızı  https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/no_query.aspx adresinden alabilirsiniz.)
Şifre oluşturma: Şifremi sıfırla sekmesinden bilgilerinizi büyük karakterle girerek oluşturabilirsiniz. Oluşturmuş olduğunuz yeni şifre otomatik olarak sistemde kayıtlı e-posta adresinize gönderilecektir.
E-devlet şifreniz ile de giriş sağlayabilirsiniz.
OBS şifrenizi güvenli bir yerde saklayınız ve kimseyle paylaşmayınız. Bilgilendirme mesajlarının sizlere ulaşabilmesi için kayıtlı iletişim numaranızın ve e-mail adresinizin güncel olması gerekmektedir.

Ders Kayıtları
Kesin kayıt yaptıran birinci sınıf öğrencilerimizin ders kayıtları otomatik olarak gerçekleştirilecektir.

Akademik Danışmanlık
Tüm birinci sınıf öğrencilerimize “akademik danışman” atanır. Akademik Danışmanlar, öğrencinin Üniversiteye girişinden öğrenciliği sona erene kadar geçen süre içinde; ilgili yönetmeliklerde belirlenen kurallar çerçevesinde ders kaydı/ kayıt yenileme işlemleri, eğitim-öğretim faaliyetleri, uyum, mesleki gelişim, kariyer vb. konularda yardımcı olur.

Elektronik Kayıt

Elektronik Kayıtlar 25-28 Eylül 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olup, e-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine giriş yaparak Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden yapılacaktır.
E- Kayıt Adımları:
1. Adım
Üniversitemiz web sitesinde bulunan Öğrenci Bilgi Formunu doldurunuz. Öğrenci Bilgi Formu için;
https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx  adresinden bilgi girişi yapılmalıdır.
2. Adım
Ödeyeceğiniz ücreti http://borcsorgula.karatay.edu.tr/   adresindeki borç sorgulama ekranından kontrol ediniz.

Elektronik Kayıt yapabilmeniz için öğrenim ücretinin eksiksiz yatırılması gerekmektedir.
E-Devlet ile banka arasında sorgulamalar iki saatlik periyodlarla yapıldığından öğrenim ücreti ödemenizi yaptıktan sonra mesai saatleri içinde asgari iki saat sonra elektronik kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

3. Adım
Kredi kartı ile yapılacak ödemelerinizi Sanal Pos ile https://sanalpos.karatay.edu.tr/ adresi üzerinden, nakit ödemelerinizi ise Halk Bankasının ve Albaraka TÜRK Katılım Bankasının tüm şubelerinden yapabilirsiniz. Ayrıca; İnternet bankacılığından Kurumsal Tahsilat Ekranı aracılığı ile işlem yapılabilmektedir.  Online OTS ile ödemelerinizi Albaraka Türk Katılım Bankası ve Yapı Kredi Bankası şubelerinde ya da internet bankacılığı ile yapabilirsiniz.
4. Adım
Öğrenim ücretinizi ödedikten en az iki saat sonra e-Devlet üzerinden kaydınızı tamamlayınız.
Elektronik Kayıt işlemlerini tamamlayan ve kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alan öğrencilerimizin ayrıca kayıt tarihlerinde Üniversitemize gelmeleri veya belge getirmeleri gerekmemektedir.
Kayıt esnasında sağlık raporu istenilen Pilotaj ve Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümleri için e-devlet üzerinden elektronik kayıt yapılmamaktadır. İlgili bölümlere kayıt yaptıracak adayların kayıt için belirtilen tarihlerde kampüse şahsen gelmeleri gerekmektedir.
Pilotaj ile Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümüne kayıtta istenilen sağlık raporunun alınabileceği sağlık kurum ve kuruluşlarına ulaşmak için:
http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/saglik_birimi/yetkili_saglik_kuruluslari.pdf
Elektronik kaydı tercih etmeyen veya zorunlu nedenlerle elektronik kaydı yapılamayan öğrencilerin 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında Üniversitemize şahsen başvurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

SENİN ÜNİVERSİTEN

Kampüste Kayıt

Kayıt işlemi için öncelikle Öğrenci Bilgi Formunun doldurulması zorunludur.
Öğrenci Bilgi Formu için;
https://obs.karatay.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx adresinden bilgi girişi yapılmalıdır.

Formu doldurmayı tamamladıktan sonra “Kaydet” butonuna basmayı unutmayınız. Kampüste kayıt için aşağıda belirtilen belgeler ile şahsen üniversiteye gelmeniz gerekmektedir.
Gerekli Belgeler

  • Mezun olduğu ortaöğretim kurumundan alınan diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi (Kayıp ise; ortaöğretim kurumundan alınacak kayıp belgesi),
  • YKS sınav sonuç belgesi ile puan detaylarını gösterir belgenin bilgisayar çıktısı,
  • Ödeme dekontu (İndirimli, ücretli öğrenciler için),
  • Pilotaj ile Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümlerine yerleşen öğrenciler için güncel tarihli adli sicil kaydı (arşiv kayıtlı) ve sağlık raporu (sağlık raporunun alınabileceği sağlık kurum ve kuruluşlarına ulaşmak için:

http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/saglik_birimi/yetkili_saglik_kuruluslari.pdf
Önemli Bilgiler:

 • Öğrencilerimizin kayıt için şahsen başvurmaları gerekmektedir. Mazereti olan öğrencilerimiz noterden verecekleri vekâletname ile de kayıt yaptırabilir.
 • Posta yolu ile kayıt kabul edilmez.
 • Kayıt yaptırılmamış kontenjanlar ek yerleştirme için ÖSYM’ye bildirilecektir. 30 Eylül 2022 mesai bitimine kadar kayıt yaptırmayan öğrenciler sonradan kayıt için hak iddia edemez.
 • KTO Karatay Üniversitesi’nin herhangi bir programında kayıtlı bulunan öğrenciler, 2022 yılında yerleştirildikleri programa kesin kayıt yaptırmadan önce, Öğrenci İşleri Direktörlüğüne başvurarak ayrılacakları programdan ilişiklerini kesmelidir.

Liseden Mezun Olamayanlar İçin Ek Süre

Üniversitemize kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarından mezun olamayarak bütünleme veya tek ders sınava girecek adayların da belirlenen tarihlerde geçici kayıtları yapılacaktır. Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 30 Aralık 2022 tarihine kadar üniversitemize ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır. Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır.

İngilizce Hazırlık Programı

 1. İngilizce Hazırlık Yeterlik ve Genel İngilizce Muafiyet Sınavları

İngilizce Dil Yeterlik Sınavı (English Proficiency Test) Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan üç aşamalı bir sınavdır. Bu sınav İngilizce Hazırlık Sınıfından muaf olacak öğrencilerin tespiti ve muaf olamayan öğrencilerin belirlenmesini sağlar. BU SINAVA GİREBİLMEK İÇİN KAYIT ESNASINDA YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULUNA SINAV BAŞVURUSU YAPMAK ŞARTTIR.
Dil Yeterlik Sınavı’na gelirken resmi kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport) ve öğrenci kimlik kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Zorunlu veya İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfında Eğitim Görecek Öğrencilerin Sınav Takvimi
Sınav Tarihi                                         : 05.10.2022
Birinci Aşama (Yazılı Sınav)          : 05.10.2022– Saat: 10:30
İkinci Aşama (Yazma Sınavı)        : 05.10.2022– Saat: 13:15-14:15
Üçüncü Aşama (Sözlü Sınav)       : 05.10.2022– Saat: 14:30

Sınav, Sınav salon ve sonuç bilgileri için https://www.karatay.edu.tr/FakulteDuyurular/YDYO.html adresini takip ediniz.
KTO Karatay Üniversitesi İngilizce Hazırlık Sınıfı Zorunlu Olan Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bölümleri olan Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği (Endüstri Mühendisliği bölümü hariç) Öğrencileri ve Hazırlık Sınıfında İsteğe Bağlı Olarak Öğrenim Görecek Olan Öğrencilerin Dikkatine!
İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu olan Uluslararası Ticaret ve Lojistik (İngilizce) ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bölümleri olan Bilgisayar Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Mekatronik Mühendisliği öğrencileri 05.10.2022’da saat 10.30’da üniversitemiz tarafından yapılacak İngilizce Dil Yeterlik Sınavı’na (English Proficiency Test) gireceklerdir. Bu sınavdan 100 tam puan üzerinden toplam 60 ve üzeri puan alan öğrencilerimiz lisans eğitimlerine İngilizce Hazırlık Sınıfını atlayarak, doğrudan başlayacaktır. Sınava katılmayan veya 60 puanın altında not alan öğrencilerimiz ise eğitimlerine İngilizce Hazırlık Sınıfından başlayacaklardır.
İngilizce Dil Yeterlik Sınavı’na girmeyen veya 60’ın altında puan alarak İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu/isteğe bağlı bölümlerde öğrenim görecek öğrenciler karışık olarak şubelendirileceklerdir.
İngilizce Dil Yeterlik Sınavı’na Katılmayan Öğrencilerin Durumu
İngilizce Dil Yeterlik Sınavı’na katılmayan öğrenciler, bu haklarından vazgeçmiş sayılırlar ve bu öğrenciler için telafi sınavı yapılmamaktadır.
İngilizce Hazırlık Sınıfı’nda dersler 19 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 09:00’da başlamıştır. Derslerin %80’ine devam zorunluluğu vardır ve ilk dersten itibaren yoklama alınır.
İngilizce Hazırlık Sınıfı’ndan Muaf Olmayı Sağlayan Diğer Sınavlar ve Geçme Ölçütleri
Aşağıdaki şartları sağlayan ve belgeleyen öğrenciler söz konusu belgeleri Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliğine sunmaları halinde zorunlu hazırlık sınıfından muaf olurlar;
(a) Senato’nun eşdeğerliğini kabul ettiği ulusal ve uluslararası yabancı dil sınavlarına ait başarı belgesi olanlar,
(b)Son iki yıl içerisinde ÖSYM’nin düzenlediği YDS’den 70 veya YÖKDİL sınavından 75 puan alan öğrenciler,
(c) ÖSYM tarafından yayımlanan (25.02.2016) Yabancı Dil Eşdeğerlikleri Tablosunda belirtilen ve son iki yılda TOEFL IBT 84, Cambridge CAE (B), PTE Akademik 71 puan ve üzeri alanlar,
(d) Son üç akademik yıl içerisinde KTO Karatay Üniversitesi veya başka bir üniversitede kazanılan bölümün yabancı dilinde hazırlık sınıfından muaf tutulmuş veya B2 düzeyini başarıyla bitirmiş olanlar ve
(e) Son üç yılda resmi dili Arapça veya İngilizce olan bir ülkede lise eğitimini veya üniversite eğitimini ilgili programın eğitim dilinde yapanlar.
Bu sınavlardan herhangi birinin orijinal sonuç belgesini Yabancı Diller Yabancı Diller Yüksekokulu’na teslim etmeniz halinde İngilizce Seviye Tespit Sınavı’na girmeksizin İngilizce Hazırlık Sınıfı’ndan muaf sayılırsınız.

2. Arapça Hazırlık Yeterlik ve Genel Arapça Muafiyet Sınavları
Arapça Hazırlık Sınavı
Arapça Yeterlik sınavı, Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan yazılı ve sözlü kısımlardan oluşan iki aşamalı bir sınavdır. Bu sınav Arapça Hazırlık Sınıfından muaf olacak öğrencilerin belirlenmesini sağlar.
Arapça Hazırlık Sınavına gelirken resmî kimlik (nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport) ve öğrenci kimlik kartınızı mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.
Sınav Tarihi                        : 03.10.2022
Yazılı Sınav Saati               : 14:30 – 15:30
Sözlü Sınav Saati              : 15:30-16:30
Aşağıdaki şartları sağlayan ve belgeleyen öğrenciler söz konusu belgeleri Yabancı Diller Yüksekokulu Sekreterliğine sunmaları halinde zorunlu hazırlık sınıfından muaf olurlar;
(a) Senato’nun eşdeğerliğini kabul ettiği ulusal ve uluslararası Arapça dil sınavlarına ait başarı belgesi olanlar,
(b) Son iki yıl içerisinde ÖSYM’nin düzenlediği YDS’den 70 veya YÖKDİL sınavından 75 puan alan öğrenciler,
(c) Son üç akademik yıl içerisinde KTO Karatay Üniversitesi veya başka bir üniversitede kazanılan bölümün muafiyet sınavından başarılı olarak Arapça hazırlık sınıfından muaf tutulanlar,
(d) Son üç yılda resmi dili Arapça olan bir ülkede lise eğitimini veya üniversite eğitimini ilgili programın eğitim dilinde yapanlar.

KTO Karatay Üniversitesi Arapça Hazırlık Sınıfı Zorunlu Olan Yabancı Diller Yüksekokulu Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümü Öğrencilerinin Dikkatine!
Arapça Hazırlık Sınıfı Zorunlu Olan Yabancı Diller Yüksekokulu Arapça Mütercim Tercümanlık Bölümü Öğrencileri 03.10.2022 tarihinde saat 14.30’da üniversitemiz tarafından yapılacak Arapça Yeterlik Sınavına gireceklerdir. Bu sınavdan 100 tam puan üzerinden 60 ve üzeri puan alan öğrencilerimiz lisans eğitimlerine Arapça Hazırlık Sınıfını atlayarak, doğrudan başlayacaktır. Sınava katılmayan veya 60 puanın altında not alan öğrencilerimiz ise eğitimlerine Arapça Hazırlık Sınıfından başlayacaklardır.
Arapça Hazırlık Sınıfı’nda dersler 19 Eylül 2022 Pazartesi günü başlamıştır. Derslerin %80’ine devam zorunluluğu vardır ve ilk dersten itibaren yoklama alınır.
3. Fakültelerin İngilizce Dersleri için Muafiyet Sınavları ve Derslerin Başlaması
Üniversitemiz programlarından herhangi birine yerleşen öğrencilerimizin 1.sınıf müfredatlarında bulunan Yabancı Dil I ve Yabancı Dil II derslerinin muafiyet sınavları Ek Yerleştirmelerin tamamlanmasının ardından yapılacaktır. Sınavların tarihleri ve başvuruları Yabancı Diller Yüksekokulu web sayfasında duyurular kısmında yayınlanacaktır.

 

Burslar

Giriş Başarı Bursu (ÖSYM Bursu)
ÖSYM tarafından yapılan üniversiteye giriş sınavında ÖSYS kılavuzunda yer alan "burslu" ve "indirimli" kontenjandan yerleştirilen öğrencilere sağlanan burstur. Burslu öğrencilerden öğrenim ücreti alınmaz.

Bursluluk Süresi
Hazırlık sınıflarında 1 yıl, ön lisans programlarında 3 yıl, lisans programlarında 5 yıl, Tıp Fakültesinde 7 yıl boyunca burs kesilmeden öğrenim devam eder.

Üniversitemizi İkinci Kez Kazanan Öğrencilerimiz İçin
Üniversitemizde ücretli ya da indirimli programda öğrenim görürken, ikinci kez ÖSYM sınavlarına girerek daha önce öğrenim görmüş olduğu aynı programa burslu ya da indirimli kontenjandan yerleşen öğrenciler, kazandıkları yıl için yeniden kayıt yaptırırlar ve Üniversitemizi tekrar kazandıkları yıl öğrenim ücreti üzerinden ödeme yaparlar.

Özel Koşul
Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan mezun olanlar, ÖSYM sınav sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilirler (Pilotaj Bölümü öğrencileri bu kapsam dışında olup, uçuş ve öğrenim ücretini ödeyecektir).
Ön lisans programından mezun olup üniversitemizde ön lisans programı kazananlar ile lisans mezunu olup da üniversitemizi kazananlar Giriş Yüksek Başarı Bursu, Barınma Bursu ile Yurt dışı Yüksek Lisans Burslarından faydalanamazlar.
Üniversitemiz veya başka bir yükseköğretim kurumu öğrencisi iken ayrılanlar veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ÖSYM sınav sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde ilgili statülerde kayıt yaptırabilir, bu öğrencilerden Üniversitemizi kazananlar gerekli şartları sağlamaları halinde Giriş Yüksek Başarı Bursu, Barınma Bursu Bursu ile Yurtdışı Yüksek Lisans Burslarından da faydalanabilirler.

Giriş Yüksek Başarı Bursu
Üniversitemize YKS ile yerleşen, ÖSYS başarı sıralaması ile yerleştiği puan türüne göre aşağıda ayrıntıları belirtilen başarı sıralamasına sahip olan öğrencilere sağlanan burstur. Normal öğrenim süresi içinde her akademik yıl boyunca sekiz ay olmak üzere, Türkiye genelinde;
SAY ve EA puan türlerinden;
1-100 arası derece yapan tüm öğrencilere aylık: 3.000,00 TL,
101-1000 arası derece yapan tüm öğrencilere aylık: 2.500,00 TL,
1001-2500 arası derece yapan tüm öğrencilere aylık: 2.000,00 TL,
2501-5000 arası derece yapan tüm öğrencilere aylık: 1.500,00 TL,
5001-10.000 arası derece yapan tüm öğrencilere aylık: 1.000,00 TL,
10.001-100.000 arası derece yapan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ile Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesine yerleşen öğrencilere Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)’nun ilgili yıldaki burs tutarı kadar,  
SÖZ puan türünden;
1-100 arası derece yapan öğrencilere aylık: 2.000,00 TL,
101-1000 arası derece yapan öğrencilere aylık: 1.500,00 TL,
1001-2500 arası derece yapan öğrencilere aylık: 1.000,00 TL,
2501-5000 arası derece yapan öğrencilere aylık: 500,00 TL,

DİL puan türünden;
1-100 arası derece yapan öğrencilere aylık: 1.500,00 TL,
101-1000 arası derece yapan öğrencilere aylık: 1.000,00 TL,
1001-2500 arası derece yapan öğrencilere aylık: 500,00 TL,
burs verilir. Bu miktarlar her yıl Mütevelli Heyet kararı ile yeniden belirlenebilir, ancak öğrenciler üniversiteye girişte kazandıkları yüksek başarı bursunu normal öğrenim süresince değişiklik olmadan almaya devam ederler.
Hazırlık dâhil normal öğrenim süresi boyunca sağlanır. Ağırlıklı not ortalamasının dönemlik programlarda bir dönemin sonunda, yıllık programlarda bir yılın sonunda 2.00’ ın altına düşmesi halinde ilgili dönem/yıl için burs kesilir. Bir sonraki ağırlıklı not ortalamasının dönemlik programlarda bir dönemin sonunda, yıllık programlarda bir yılın sonunda ortalamasının 2.00 veya üzerine yükselmesi halinde burs tekrar sağlanır. Bursun kesildiği yıl için geriye dönük ödeme yapılmaz.
Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan ön lisans mezunu olup Üniversitemizde ön lisans programı kazanan öğrencilere ve lisans mezunu olup da Üniversitemizi kazanan öğrencilere uygulanmaz.
Ek puanlı yerleşen öğrencilere uygulanmaz.
Yalnızca anadal programı için uygulanır; çift anadal programı için geçerli değildir.
Başvuru süresi, kayıt tarihinden itibaren bir aydır. Süresinde başvurmayan öğrenci ilgili yıl için bursundan vazgeçmiş sayılır. Geriye dönük ödeme yapılmaz.

Konya Ticaret Odası Destek Bursu
Konya Ticaret Odası üyelerinin, birinci derece yakınlarının ve eşlerinin YKS, DGS, yatay geçiş ve uluslararası öğrenci kontenjanı ile ön lisans veya lisans programına ücretli kontenjandan kayıt yaptırmaları halinde %15 oranında destek bursu Konya Ticaret Odası tarafından sağlanır.
Üyelerin Konya Ticaret Odası’na kayıtlı olduğunu ve imza yetkilerini gösterir belge sunması gerekir. Bu belgeler her akademik yılın başında yenilenir.
Konya Ticaret Odası üyeliğinin, üniversiteye ilk kayıt tarihinde bulunması gerekir. Sonradan üye olunması halinde üye bu burstan yararlanamaz.
Başvuru, ilk kayıt/ders kayıt haftasında yapılır. Süresinde yapılmayan başvurular geçersiz sayılır. Başvuru yapması halinde bir sonraki yıl/dönem itibariyle burstan faydalanabilir; geriye dönük ücret iadesi yapılmaz.

Başvuru, ilk kayıt/ders kayıt haftasında yapılır. Süresinde yapılmayan başvurular geçersiz sayılır, ilgili yıl için öğrenci bu burstan faydalanamaz. Başvuru yapması halinde bir sonraki yıl/dönem itibariyle burstan faydalanabilir; geriye dönük ücret iadesi yapılmaz. 

Tercih Bursu
Üniversitemizin lisans ve ön lisans bölümlerini YKS ve DGS ile tercih eden öğrencilere her yıl Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen kriter ve oranlarda yapılan indirimdir. Tercih bursu oranı, öğrencinin varsa üniversiteye giriş bursu düşüldükten sonra kalan öğrenim ücreti üzerinden indirim şeklinde uygulanır.

Şehit ve Gazi Bursu
Şehit olmuş Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü mensubu ve devlet görevlilerinin eş ve çocuklarına, Gazi olmuş, Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü mensubu ve devlet görevlilerine, eş ve çocuklarına, Üniversitemize kayıt hakkı kazandıkları takdirde ÖSYM başarı sıralamaları dikkate alınarak Mütevelli Heyet tarafından belirlenen kontenjan dâhilinde tam burs sağlanır (Pilotaj bölümü uçuş ücreti bu burs kapsamı dışındadır).
Kayıt olduktan sonra ebeveyninden biri şehit ya da gazi olan öğrenci, kontenjan dâhilinde burstan yararlanabilir.
Şehit olma tarihini takip eden akademik yılın başından itibaren geçerli olur.
Başvurular, kayıt esnasında şehit/gazi çocuğu olduğunu gösterir belge ile yapılır.
Kontenjan kalması halinde, lisansüstü öğrenciler, dikey geçiş ve yatay geçiş ile kayıt yaptıran şehit ve gazi çocukları da bu burstan yararlandırılır.
Başvuru süresi, kayıt tarihinden itibaren bir aydır. Süresinde başvuruda bulunmayan öğrenci ilgili yıl için şehit gazi
bursundan vazgeçmiş sayılır. Geriye dönük ücret iadesi yapılmaz.

Kardeş Bursu
Üniversitemizde öğrenim gören (ön lisans, lisans ve lisansüstü) kardeşlere uygulanan burstur. Kardeşlerden birinin burslu veya indirimli olması halinde diğer kardeşe/kardeşlere %5, kardeşlerin burslu olmaması durumunda ayrı ayrı %10 burs sağlanır. Başvuru süresi, ikinci kardeşin üniversiteye kayıt tarihinden itibaren bir aydır. Süresinde başvuruda bulunmayan öğrenci, kardeş bursundan ilgili yıl için vazgeçmiş sayılır. Geriye dönük ücret iadesi yapılmaz.

Barınma Bursu
Üniversitemize YKS ile tam burslu kontenjandan yerleşen ve EA- SAY puan türlerinde ilk 10.000, SÖZ puan türünde ilk 5.000, DİL puan türünde ilk 1.000 başarı sıralamasına sahip ve Konya İli merkez ilçeleri dışında ikamet eden öğrenciler, üniversitemizin uygun göreceği yurt veya konukevinde ücretsiz kalma hakkını kazanırlar. Bu öğrencilerden, Üniversitemizi 1-1000 ÖSYM başarı sıralaması ile kazananlara tek kişilik odalarda konaklama imkânı sağlanır.
Bu burs ek puanlı yerleşen öğrencilere uygulanmaz.
Ek yerleştirme ile Üniversitemize yerleşen öğrenciler, Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan ön lisans mezunu olup Üniversitemizde ön lisans programı kazanan öğrenciler ve lisans mezunu olup da Üniversitemizi kazanan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.
Üniversitemize YKS ile ücretli kontenjandan yerleşen ve hiçbir burs veya indirimden yararlanmayan öğrencilere, KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı’na bağlı konukevi veya yurdunda dört kişilik oda ücreti baz alınarak ilgili konukevi veya yurtta kalınması hâlinde konaklama ücretinden %50 oranında indirim uygulanır.

 • Öğrenci, Vakfa ait yurt ve konukevinde yer kalmaması ve bu nedenle başka bir yerde konaklaması hâlinde öğrenciye %25 oranında konaklama desteği verilir. Vakfa ait dört kişilik oda fiyatının %25 oranındaki indirimi hesaplandıktan sonra öğrencinin ödemiş olduğu öğrenim ücretinden ilgili tutar düşürülerek iade edilir. Bu iadeler akademik takvimde yer alan derslerin başlamasına müteakip 5.haftadan itibaren yapılır.
 • Başvuru süresi kayıt tarihinden itibaren bir aydır. Bu süre içerisinde son 1 (bir) yıldır Konya merkez ilçeleri dışında ikamet eden öğrenciler; e-devletten alınan Tarihçeli Yerleşim Yeri ve Diğer Adres Belgesini, kira kontratı veya su, doğalgaz elektrik faturası veya başka bir yurtta kaldığına dair kayıt belgesini Üniversiteye ibraz etmelidir.
 • Üniversitemizden veya başka bir yükseköğretim kurumundan ön lisans mezunu olup Üniversitemizde ön lisans programı kazanan öğrenciler ve lisans mezunu olup da Üniversitemizi kazanan öğrenciler bu burstan yararlanamaz.

Engelli Bursu
Engelli öğrencilerin, engellerini bildirmeleri halinde engel oranları dikkate alınarak;

 • Engel oranı 40-50 arası %25,
 • Engel oranı 51-60 arası %40
 • Engel oranı 61 ve üzeri ise %50

burs verilir.
Başvuru süresi, kayıt tarihinden itibaren bir aydır. Süresinde başvuruda bulunmayan öğrenci ilgili yıl için bursundan vazgeçmiş sayılır. Geriye dönük ücret iadesi yapılmaz.

Sporcu Bursu
Üniversiteye yerleşeceği tarihten geriye dönük son iki yılı kapsayan sürede bir spor dalında milli takım kadrosunda yer alan veya üniversite öğrenimi sürecinde milli takıma giren öğrencilere sağlanacak burstur. Öğrencilerin milli takımda bulundukları süreyi kapsamak üzere, Mütevelli Heyetince belirlenecek branşlar ve kontenjanlar esas alınarak %100’e kadar burs sağlanabilir.
Üniversiteye yerleşeceği tarihten geriye dönük son iki yıl içerisinde milli olmuş öğrenciye, milli sporcu kontenjanı kapsamında millilik için %50’ ye kadar, daha önce milli olarak katıldığı turnuvada derece almış olması halinde %100’ e kadar burs sağlanabilir. Bu durumda, üniversiteye kayıt öncesi milliliğini ibraz eden öğrenci kayıtla beraber; kayıt sonrası milli takım kadrosuna giren öğrenci, milli takıma alındığı tarihi takip eden akademik yılın başından itibaren burs almaya hak kazanabilir.
Son 3 yılda herhangi bir Olimpiyat, Balkan, Avrupa, Türkiye şampiyonluğu bulunan öğrenciye Rektörlük önerisi Mütevelli Heyet onayı ile %100’e kadar burs sağlanabilir.
Türkiye liseler arası veya kulüpler arası turnuvalarda ferdi veya takım olarak derece almış öğrencilere Rektörlük önerisi, Mütevelli Heyet onayıyla burs sağlanabilir.
Bireysel ve takım sporlarında, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen veya Federasyon tarafından katılım sağlanan uluslararası ve ulusal en üst seviyedeki yarışmalarda Üniversitemizi temsilen okul takımlarında yer alarak; ilk üç derecede yer alan öğrencilere Rektörlük makamının uygun görüşü ve Mütevelli Heyetin onayı ile belirlenen oranlarda burs sağlanabilir. Bu burs, öğrencinin ulusal ve uluslararası spor yarışmalarında derece aldığı tarihi takip eden akademik yılın başından itibaren geçerlilik kazanır.
İlgili yıl YKS kılavuzunda belirtilen spor alanlarında son 4 yıl içerisinde başarılı olduğu belgelendirilen milli sporculara, Üniversitemize yerleşmeleri halinde %100 öğrenim ücreti indirimi sağlanır.
Öğrencinin sporcu burslarından herhangi birini kazanması için;

 • ÖSYM sonuçlarından sonra ön başvurularını yapması,
 • Öğrencinin her seviyedeki milli ve kulüp müsabakalarının sonuçları, maç videoları, kişisel referanslarının sunulması ve öğrencinin herhangi bir sakatlığının olmadığının gerekli teknik raporlarla taahhüt edilmesi,
 • Bursluluğun devam ettiği süre içinde, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği üniversitelerarası spor faaliyetlerine Üniversitemiz adına katılmayı kabul ettiğine dair bir taahhütnameyi imzalaması halinde, başvuranlara kontenjan dâhilinde ÖSYM başarı sıralamaları ile Üniversitemize yerleştiği puan türü dikkate alınarak bu burs sağlanabilir.
 • ÖSYM başarı sıralamalarına göre yapılan yerleştirmelerin tamamlanmasından sonra kontenjan kaldığı takdirde, sırasıyla Dikey Geçiş Sınavı ve Yatay Geçiş ile üniversiteye kayıt yaptıranlar bu burstan yararlandırılır.

Sporcu Bursları;

 • Akademik yılın başında gelen rapora istinaden öğrencinin burs almaya hak kazandıran durumunun devam etmemesi halinin tespit edilmesi,
 • Burslu öğrencinin bir dönem uzaklaştırma ve daha ağır disiplin cezası almış olması,
 • Burslu öğrencinin kendi isteği ile takımdan ayrılması,
 • Burslu öğrencinin bursu, disiplinsizlik, performans düşüklüğü vb. nedenlerle antrenörü tarafından kadro dışı bırakılması durumunda,
 • Üniversiteler arasında düzenlenen özel ve resmi müsabakalara katılım sağlamaması durumunda sona erer.

E-Spor Bursu:

 • Üniversitemizin düzenlediği Türkiye Geneli e-spor müsabakalarında 1. olan,
 • Türkiye E-Spor Federasyonu’nun belirlediği branşlarda profesyonel e-spor takımı sporcusu olan,
 • TESFED ve TÜSF tarafından düzenlenen ulusal veya uluslararası müsabakalarda 1. olan,
  Öğrencilere eğitim süresi boyunca aktif olarak sporculuğa devam ve üniversitemizi temsil etmeleri şartıyla verilir.
 • Tıp Fakültesi ve Pilotaj Bölümü haricindeki tüm bölümlere ücretli ya da %50 indirimli kontenjandan yerleşilmesi hâlinde ilgili branş sporcuları için Mütevelli Heyeti Kararı ile %100’e kadar burs imkânı sağlanır.

Karataylı Ol Bursu
Bu burs, Türkiye genelindeki tüm özel ve kamu liselerinin KTO Karatay Üniversitesi ile protokol imzalaması durumunda mezunlarının YKS ile üniversitemize yerleşmesi halinde yararlanabileceği bir burs türüdür.
İndirim Oranı; eğitim ücretinde %10’dur. Ücretli ve %50 indirimli kontenjanı olan bölümlerde geçerlidir. Tıp Fakültesi, Pilotaj haricindeki tüm bölümlerde uygulanır.
Bu bursa başvuru, öğrenciler tarafından bireysel olarak yapılamaz. Eğitimcilere özel hazırlanmış web sitesi üzerinde belirtilen adresten üniversite tercih dönemi öncesinde eğitimcilerin tanımlayacağı öğrencilere uygulanır.
Bu burstan yararlanabilmek için üniversite adaylarının ilk 10 tercihinden birinde KTO Karatay Üniversitesi bölüm ve programlarının yer alması ve üniversite adaylarının bu tercih sıralaması içerisinde üniversiteye yerleşmesi gerekmektedir.

Üstün Başarı Bursu
Hazırlık Sınıfı hariç, her öğretim yılı sonunda alttan dersi bulunmayan, yıllık not ortalaması 3,25’e ulaşan ve okuldan uzaklaştırma cezası almamış öğrencilere sağlanan burstur. Buna göre;

 • 0-50 arasında öğrencisi olan sınıflarda 1. olan öğrenciye,
 • 51-100 arasında öğrencisi olan sınıflarda 1. ve 2. olan öğrencilere,
 • 101 ve üzeri öğrencisi olan sınıflarda 1., 2. ve 3. olan öğrencilere tam burs verilir.

Öğrencinin sadece sınıfını derece ile geçtiği yılı takip eden öğretim yılı için geçerlidir.

Çift Anadal Programı Bursu
 
Anadal programında elde edilen Giriş Yüksek Başarı Bursu hariç tüm burslar, ÇAP için geçerlidir.
Çap ücretleri, çift anadal programına kayıt olunan yılın bölüm ücreti üzerinden, alınacak dersin AKTS değerince hesaplanır. Öğrencilerin, bursluluk süresi anadaldaki bursluluk süresi kadardır. Anadaldaki bursluluk süresinin sona ermesi ile öğrenci ücretli statüye geçer.
Pilotaj bölümü öğrencilerinin diğer bölümlerde çift anadal yapma hakkı elde etmeleri halinde, çift anadal programı için herhangi bir ücret talep edilmez.

Bursların Kesilmesi

Burslu öğrencilerin kayıt yenilememeleri halinde bursları kesilir. Kayıt yenilememe sebebiyle bursları kesilen öğrenciler, kayıtlarını yenilettikleri andan itibaren burs alma şartlarını kaybetmemişlerse, tekrar burs almaya devam ederler. Giriş Yüksek Başarı Bursu, Üstün Başarı Bursu, Asistan Öğrenci Bursu, Akran Öğrenci Bursu ile hariç hazırlık sınıflarında 1 yıl, ön lisans programlarında 3 yıl, lisans programlarında 5 yıl, Tıp Fakültesinde 7 yıl boyunca burs kesilmeden öğrenim devam eder. Bursluluk süresi uygulaması 2020-2021 akademik yılı ve sonrasında Üniversitemize ilk kez kayıtlanan öğrenciler için geçerlidir.
Akademik izinli olunan süreler azami öğrenim süresinden sayılmadığı için izin süresi sona erdiğinde öğrencilerin bursları devam eder.
Okuldan bir aydan fazla süre ile uzaklaştırma cezası alan öğrenciler, Giriş Başarı Bursu dışında kalan bursları alma hakkını kaybeder. Üniversitemiz tarafından izin verilen, görevlendirilen ve yurt içi veya yurt dışı değişim programlarına katılan öğrencilerin bursları kesilmez.

(Ayrıntılı bilgi ve diğer burs çeşitlerimiz için web sitemizde yer alan Burs Yönergemize https://www.karatay.edu.tr/OgrenciIsleri/472.html  bakınız)

 

Ücretler

2022 Girişli Öğrenciler için 2022-2023 Akademik Yılı Ücret Ödeme Tablosu
HAZIRLIK PROGRAMI
  %50 İndirimli Ücretli
İngilizce /Arapça Hazırlık Programı Nakit 27.918,00 ₺ 55.836,00 ₺
Taksitli 29.700,00 ₺ 59.400,00 ₺
HUKUK FAKÜLTESİ
  %50 İndirimli Ücretli
Hukuk Nakit 38.070,00 ₺ 76.140,00 ₺
Taksitli 40.500,00 ₺ 81.000,00 ₺
UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU
  %50 İndirimli Ücretli
Pilotaj Nakit - 86.292,00 ₺
Taksitli - 91.800,00 ₺
MÜHENDİSLİK ve DOĞA BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
  %50 İndirimli Ücretli
Bilgisayar Mühendisliği (%30 İngilizce) Nakit 32.994,00 ₺ 65.988,00 ₺
Taksitli 35.100,00 ₺ 70.200,00 ₺
Mekatronik Mühendisliği (%30 İngilizce) Nakit 28.425,60 ₺ -
Taksitli 30.240,00 ₺ -
Makine Mühendisliği (%30 İngilizce) Nakit 28.425,60 ₺ -
Taksitli 30.240,00 ₺ -
İnşaat Mühendisliği (%30 İngilizce) Nakit 28.425,60 ₺ -
Taksitli 30.240,00 ₺ -
İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  %50 İndirimli Ücretli
Sigortacılık ve Sosyal Güvenlik Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
Enerji Yönetimi Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
İslam İktisadı ve Finans Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
SOSYAL ve BEŞERİ BİLİMLER FAKÜLTESİ
  %50 İndirimli Ücretli
Sosyal Hizmet Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
Psikoloji Nakit 30.456,00 ₺ 60.912,00 ₺
Taksitli 32.400,00 ₺ 64.800,00 ₺
Sosyoloji Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
Tarih Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
İletişim ve Tasarımı Nakit 30.456,00 ₺ -
Taksitli 32.400,00 ₺ -
GÜZEL SANATLAR ve TASARIM FAKÜLTESİ
  %50 İndirimli Ücretli
İç Mimarlık Nakit 30.456,00 ₺ 60.912,00 ₺
Taksitli 32.400,00 ₺ 64.800,00 ₺
Mimarlık Nakit 30.456,00 ₺ -
Taksitli 32.400,00 ₺ -
Grafik Tasarımı Nakit 30.456,00 ₺ -
Taksitli 32.400,00 ₺ -
Geleneksel Türk Sanatları Nakit 30.456,00 ₺ -
Taksitli 32.400,00 ₺ -
SAĞLIK BİLİMLERİ YÜKSEKOKULU
  %50 İndirimli Ücretli
Hemşirelik Nakit 30.456,00 ₺ 60.912,00 ₺
Taksitli 32.400,00 ₺ 64.800,00 ₺
Çocuk Gelişimi Nakit 27.918,00 ₺ 55.836,00 ₺
Taksitli 29.700,00 ₺ 59.400,00 ₺
YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
  %50 İndirimli Ücretli
Arapça Mütercim ve Tercümanlık Nakit 27.918,00 ₺ -
Taksitli 29.700,00 ₺ -
ADALET MESLEK YÜKSEKOKULU
  %50 İndirimli Ücretli
Adalet Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  %50 İndirimli Ücretli
Çocuk Gelişimi Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
Fizyoterapi Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
Diyaliz Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
İlk ve Acil Yardım Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
Tıbbi Görüntüleme Teknikleri Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
Anestezi Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
Optisyenlik Nakit 21.319,20 ₺ 42.638,40 ₺
Taksitli 22.680,00 ₺ 45.360,00 ₺
TİCARET VE SANAYİ MESLEK YÜKSEKOKULU
  %50 İndirimli Ücretli
Dış Ticaret Nakit 19.288,80 ₺ 38.577,60 ₺
Taksitli 20.520,00 ₺ 41.040,00 ₺
Mekatronik Nakit 19.288,80 ₺ 38.577,60 ₺
Taksitli 20.520,00 ₺ 41.040,00 ₺
Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Nakit 19.288,80 ₺ 38.577,60 ₺
Taksitli 20.520,00 ₺ 41.040,00 ₺
Bilgisayar Programcılığı Nakit 19.288,80 ₺ 38.577,60 ₺
Taksitli 20.520,00 ₺ 41.040,00 ₺

Not: Ücretlere %8 KDV dâhildir.
Yıllık programlara (Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Hazırlık Programı) kayıt yaptıran öğrenciler öğrenim ücretinin tamamını, dönemlik programlara kayıt yaptıranlar ise öğrenim ücretinin yarısını güz yarıyılı başında, diğer yarısını ise bahar yarıyılı başında öderler. Öğrenim ücretinin tamamının eğitim öğretim yılı başında nakit ödenmesi halinde %6, öğrenim ücretinin tamamının kredi kartı ile tek çekim ödenmesi halinde ise %5 indirim uygulanır.
Nakit ödemeler; Halk Bankası ve Albaraka Türk Katılım Bankası tüm şubelerinden, Kurumsal Tahsilatlar aracılığı ile KTO Karatay Üniversitesi ekranından yapılır. Halk Bankasında hesabı olanlar internet bankacılığı üzerinden; Ödeme/Eğitim ödemeleri/KTO Karatay Üniversitesi ekranından ödeme yapabilirler. Ayrıca Halk Bankası ATM’lerinden de işlem yapılabilmektedir. 
Taksitli ödemeler, Öğrenim ücreti Üniversitenin anlaşmalı olduğu taksit özelliğine sahip banka kredi kartları ile (Maximum, World, Bonus, Ziraat Bankası Bankkart, Paraf kart) yıllık programlarda 10 taksitte; dönemlik programlarda birinci dönem 5, ikinci dönem 5 veya tamamı 10 taksitte ödenir.
Üniversitemizin taksit özelliğine sahip anlaşmalı Banka Kredi Kartları; Maximum, World, Bonus, Paraf, Ziraat Bank kart olup, web sitemiz üzerindeki sanal POS (https://sanalpos.karatay.edu.tr/ ) ile yapılabilir.
Pilotaj Bölümünde planör eğitimi isteğe bağlıdır. Pilotaj Bölümü uçuş ücreti (uygulama) planör eğitimi almak isteyenler için 55.000 Euro, almak istemeyenler için 52.000 Euro’dur (KDV dâhil). ÖSYM tam burslu öğrenciler, uçuş eğitimi ücretinden muaftır. Uygulama/uçuş eğitimi bedeli 4 yılda ödenir ve her yılın ücreti 10 taksite bölünebilir.

- 55.000 Euro: Birinci sınıfta 4.000 Euro, ikinci sınıfta 16.000 Euro, üçüncü sınıfta 17.000 Euro, dördüncü sınıfta 18.000 Euro şeklinde ödenebilir.
- 52.000 Euro: Birinci sınıfta 4.000 Euro, ikinci sınıfta 16.000 Euro, üçüncü sınıfta 17.000 Euro, dördüncü sınıfta 15.000 Euro şeklinde ödenebilir.

Önemli Not: Sanal POS ile işlem yapılabilmesi için kredi kartınızın internet bankacılığına açık olması gerekmektedir.
OTS ile ödeme, Üniversitemizin OTS (Öğrenci Tahsilat Sistemi) anlaşması yaptığı bankalardan; herhangi bir faiz, komisyon alınmaksızın yıllık ücretin tamamı 10 aya kadar taksitlendirilir. OTS ödemeleri Üniversitemiz hesabına aylık taksitler halinde aktarılacağından indirim uygulanmaz.
OTS Anlaşmalı Bankalarımız:

 • Ziraat Bankası (Tüm şubeler)
 • Albaraka Türk (Tüm şubeler)
 • Emlak Katılım Bankası (Tüm şubeler)
 • Yapı Kredi Bankası (Tüm şubeler)
 • Türkiye Ekonomi Bankası (Büsan Şubesi)
 • Fibabanka (Büsan Şubesi)

OTS ile anlaşmalı bankadan ödemeyi tercih edenler, Mali İşler Direktörlüğünden OTS Başvuru Formu alarak anlaşmalı bankanın istediği evraklarla bankaya başvurur. Bankadan öğrenim kredisinin çıkması için başvuru yapanın kredibilitesinin uygun olması gerekmektedir. Bankaca onaylanan öğrenim kredisi formunu Mali İşler Direktörlüğüne teslim eden öğrenci kaydını aynı gün gerçekleştirir.  Albaraka Türk ve Yapı Kredi Bankası OTS işlemlerini online olarak yaptığı için OTS kullanmayı tercih edenlerin OTS Başvuru Formu almasına ve Banka tarafından onaylanan öğrenim kredisi formunu Mali İşler Direktörlüğüne teslim etmesine gerek yoktur.

Konukevi

KIZ ÖĞRENCİ KONUKEVİ
- Kız Öğrenci Konukevi üniversitemize 150 metre mesafededir.
- Konukevimiz 2-4-5-6 kişilik balkonlu dairelerden oluşmaktadır.
- Konukevimizin her dairesinde, içinde fırın, ocak, buzdolabı bulunan mutfaklar, öğrencilerimizin hizmetine sunulmaktadır.

ERKEK ÖĞRENCİ YURDU
- Üniversitemize 500 metre mesafededir.
- Odalar 4’er kişilik düzenlenmiştir.
- Çalışma bölümü, tuvalet, banyo, elbise dolabı, buzdolabı her oda için ayrı ayrı düzenlenmiştir.
- Her katta çalışma salonu, dinleme odası ve içerisinde televizyon, buzdolabı, fırın, ocak olan mutfak bulunmaktadır.

KTO MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ERKEK KONUKEVİ
- Bütün odalar 4 kişiliktir.
- Üniversitemize 11 km. uzaklıktadır.
- Ticaret ve Sanayi Meslek Yüksekokulu ile aynı bahçe içerisindedir.

ORTAK ÖZELLİKLER
Öğrencilerimizin kendilerini ev ortamında hissetmeleri amaçlanmaktadır.
- Konukevimizde ve yurdumuzda kahvaltılar haftanın her günü sunulmaktadır.
- Sınırsız ve hızlı internet imkânı mevcuttur.
- Öğrencilerimizin ihtiyaçları için çamaşır makinaları, ütü, her oda için çamaşır kurutma askısı bulunmaktadır.
- Tüm dairelerimizde banyo, tuvalet ve sıcak su bulunmaktadır.
- Ücretsiz Psikolojik Danışmanlık hizmetlerinin yanı sıra eğitsel, kültürel ve sosyal faaliyetler ile Millî Eğitim Bakanlığı onaylı ve sertifikalı çeşitli kurs imkânları sağlanmaktadır.

KTO Karatay Üniversitesi kız öğrenci konukevi ve erkek öğrenci yurdu şehir merkezine yakın konumu ile üniversitemize birkaç dakika yürüme mesafesinde yer almakta olup öğrencilerimizin toplu taşıma araçlarına rahat ulaşabilecekleri bir noktadadır.

Konukevimiz ve yurdumuzda en önemli üç kriter hijyen, temizlik ve güvenliktir. Odalarımız düzenli olarak profesyonel temizlik personeli tarafında temizlenmektedir.

24 saat boyunca uzman güvenlik personeli tarafından konukevimiz ve yurdumuz koruma altında olup güvenlik kamera sistemiyle izlenmektedir.

Aşağıda belirlenen belgelerin, kesin kayıt esnasında eksiksiz olarak Yurt/Konukevi İdaresi’ne teslim edilmesi gerekmektedir.

Aşağıda belirlenen belgelerin, kesin kayıt esnasında eksiksiz olarak Yurt/Konukevi İdaresi’ne teslim edilmesi gerekmektedir.
- Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
- Veli/Kefil Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
- Öğrenci Belgesi
- Sağlık Raporu Ve Kan Grubu Kartı
- Son 6 Ay İçinde Çekilmiş 3 Adet Fotoğraf
- Adli Sicil Kayıt Belgesi
- Adres Bilgi Formu/İkametgâh İlmühaberi
- Yabancı Uyruklu Öğrenciler İçin “Oturum İzni” Ve Pasaport Fotokopisi
- IBAN (Banka Hesap Numarası)

KONYA TİCARET ODASI EĞİTİM VE SAĞLIK VAKFI
KIZ ÖĞRENCİ KONUKEVİ
ERKEK ÖĞRENCİ YURDU
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ERKEK PANSİYONU
2022/2023 ÖĞRETİM YILI KONAKLAMA FİYATLARI
KIZ ÖĞRENCİ KONUKEVİ
ODA TÜRÜ TUTAR (KİŞİ BAŞI) KARDEŞ İNDİRİMİ PEŞİN (% 2 İNDİRİM) 20 TEMMUZ SONRASI ESKİ KALAN ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ TAKSİTLENDİRME YENİ KAYDOLACAK ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ TAKSİTLENDİRME
% 10 İNDİRİM PEŞİN ÖDEMEDE + % 2 DAHA İNDİRİM PEŞİNAT X 5 TAKSİT PEŞİNAT  X 3 TAKSİT 
6 KİŞİLİK ODA (2 Adet) 17.600,00 15.840,00 15.523,20 17.248,00 3.000,00 2.920,00 4.400,00 4.400,00
5 KİŞİLİK ODA (4 Adet) Alt Bölüm 17.600,00 15.840,00 15.523,20 17.248,00 3.050,00 2.910,00 5.600,00 4.000,00
Üst Bölüm 22.000,00 19.800,00 19.404,00 21.560,00 3.750,00 3.650,00 6.100,00 5.300,00
4 KİŞİLİK ODA 22.000,00 19.800,00 19.404,00 21.560,00 3.900,00 3.620,00 6.250,00 5.250,00
2 KİŞİLİK ODA 40.000,00 36.000,00 35.280,00 39.200,00 6.900,00 6.620,00 10.000,00 10.000,00
ERKEK ÖĞRENCİ YURDU
ODA TÜRÜ TUTAR (KİŞİ BAŞI) KARDEŞ İNDİRİMİ PEŞİN (% 2 İNDİRİM) 20 TEMMUZ SONRASI ESKİ KALAN ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ TAKSİTLENDİRME YENİ KAYDOLACAK ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ TAKSİTLENDİRME
PEŞİNAT X 5 TAKSİT PEŞİNAT X 3 TAKSİT
% 10 İNDİRİM PEŞİN ÖDEMEDE + % 2 DAHA İNDİRİM
4 KİŞİLİK ODA 22.000,00 19.800,00 19.404,00 21.560,00 4.500,00 3.500,00 5.800,00 5.400,00
1 KİŞİLİK ODA 55.000,00 49.500,00 48.510,00 53.900,00 11.000,00 8.800,00 16.000,00 13.000,00
KTO MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ ERKEK PANSİYONU
ODA TÜRÜ TUTAR (KİŞİ BAŞI) KARDEŞ İNDİRİMİ PEŞİN (% 2 İNDİRİM) 20 TEMMUZ SONRASI ESKİ KALAN ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ TAKSİTLENDİRME YENİ KAYDOLACAK ÖĞRENCİLER İÇİN GEÇERLİ TAKSİTLENDİRME
PEŞİNAT X 5 TAKSİT PEŞİNAT X 3 TAKSİT
% 10 İNDİRİM PEŞİN ÖDEMEDE + % 2 DAHA İNDİRİM
4 KİŞİLİK ODA 22.000,00 19.800,00 19.404,00 21.560,00 4.500,00 3.500,00 5.650,00 5.450,00
ÖNEMLİ NOTLAR
1- KAYIT ESNASINDA 1.000,00 TL. DEPOZİTO ALINACAKTIR.
2- TAKSİTLENDİRME İŞLEMİNDE TABLONUN DIŞINA ÇIKILMAYACAKTIR.
3- OTS İŞLEMLERİ SADECE AL BARAKA TÜRK KATILIM BANKASI'NDAN YAPILMAKTADIR.
4- KREDİ KARTI TAKSİTLENDİRMESİ SADECE HALKBANK PARAF KARTA YAPILMAKTADIR.

ÖDEME ALTERNATİFLERİ

 • Peşin Ödeme İndirimi %2
 • Kredi Kartına 4 Taksit (Halkbank Paraf Kart)
 • OTS ile 4 Taksit (Al Baraka Türk Katılım Bankası)
 • Mail-Order ile 4 Taksit
 • Senet ile Ödeme (Peşinat + 3 Taksit)

İLETİŞİM BİLGİLERİ
Kız Konukevi Müdiresi Naciye BURSALI
0 332 355 15 52 - 0 332 355 15 53
E-Posta: [email protected] - [email protected]

Erkek Öğrenci Yurdu Müdürü Muttalip ÖDEMİŞ
0 332 355 15 50 - 0 332 355 4 355
E-Posta: [email protected]

SOSYAL MEDYA HESAPLARI
YURT
Instagram           : ktovakfiyurtlari
Twitter                 : ktovakfiyurdu
Facebook            : KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı Yurtları
VAKIF
Instagram           : ktovakfi
Twitter                 : ktovakfi2
Facebook            : KTO Eğitim ve Sağlık Vakfı